Po jutru se dan poznaje – zato nam svako jutro počinje nečim dobrim za harmoniju u organizmu tokom celog dana! Kada se probudimo ujutru jasno je da smo napravili pauzu u hidrataciji. Trudimo se da spavamo 7-8 sati, neko će manje, a neko više, ali očigledno je kolika je pauza u unosu tečnosti. Dakle, organzam je ujutru žedan.
MMMM miris kafe
Svi znamo da šoljica kafe predstavlja mnogo više od vrućeg napitka koji razbuđuje i diže koncentraciju. Ja sam prvi koji se nekada ranije odmah ujutru hvatao za džezvu i palio šporet, da bih posle sa uživanjem popio svoju prvu kafu. To mi je bio svakodnevni ritual. Dok u njemu uživam, polako se pale moždane vijuge i lagano planira dan koji predstoji.
I dalje jednako uživam u kafi, samo sam joj našao drugo mesto u dnevnom rasporedu. Baš taj kofein zbog kojeg tako volimo efekte kafe ima i jedan neželjeni, ili bolje rečeno ujutru nepoželjni efekat. Kofein je diuretik, a to znači da izvlači tečnost iz naših ćelija. Spavali smo celu noć i nismo uneli kap vode satima, a kad se probudimo popijemo nešto što će nam dodatno izvući vodu iz organizma…Da li ovo zvuči kao pametna odluka?
„Dobro ajde probaću jedno jutro da popijem vodu“
Iako smo oboje iz zdravstvene struke, i odlično znamo koliko je voda zastupljena u svim ćelijama i bitna za sve ćelijske procese, trebalo nam je vremena da shvatimo na koji način servirati ovo piće ujutru.
Nakon toliko jutara početih na razne načine, jedno jutro smo popili po čašu vode. Obična, na sobnoj temperaturi, ili tzv česmovača. U tom trenutku sam pomislio: „hm pa dobro okej voda k’o voda, nek sam ja napojio organizam pa idem dalje; stvorio mi se kratko osećaj punoće u želucu, ali brzo je prošlo.“
I tako smo počeli da se hidriramo negde pred leto. A kako rastu spoljašnje temperature, tako nam se pije sve hladnija voda. Jedno letnje jutro otvorim ja frižider gde je čekala flašavode, nalijem nam po čašu, ja svoju eksiram jer već sam ušao u štos, a Kristina svoju pijucka po malo i kaže da joj ne prija baš najbolje. Pa šta se sad dešava, tokom godine pijemo vodu sobne temperature, a leti iz frižidera, kako bi drugačije?
Samo pitaš telo i dobićeš odgovor
Kristini se samo kazalo, a za one koji kao ja nisu shvatali o čemu se radi, dovoljno je da razmisle kolika je razlika u temperaturama tela i frižidera. I eto eureke: u frižideru je 4-8 stepeni a u organizmu oko 36,5 stepeni! Ali isto važi i za česmovaču, ili vodu na sobnoj temperaturi gde ima oko 22 stepena, sve je to i dalje manje od temperature tela. Da, telo je zahvalno što je hidrirano, ali je još zahvalnije ako se voda ugreje na temperaturu koja je približna telesnoj.
I eto mene opet za ringlom ujutru
Tako je, ali to je nešto što vremenom postaje sastavni deo života. Nešto poput lične higijene, čak se i odvija istovremeno – voda se greje dok ste u kupatilu. Nas dvoje smo vremenom ovu jutarnju hidrataciju apsolvirali, i taj rutinski rad smo pretvorili u pravi energetsko-stimulativni impuls za odličan početak dana!
Kad smo već tako nešto lepo zagrejali do temperature tela ono nam uzvraća zahvalnost pa bolje usvaja sve što u njega unesemo. Zato mi našoj toploj vodi dodamo pola isceđenog limuna i kašičicu meda. To nam je osnovni recept, kojim već godinama unazad započinjemo svaki dan. Prošle godine smo ga malo prilagodili potrebama imuniteta pa u osnovni recept dodamo i 10 kapi propolisa i malo đumbira i kurkume u prahu. Sigurno znate za one činjenice: limun = vitamin C, pčelinji proizvodi stimulišu imunitet, a đumbir ubrzava metabolizam.
Probajte pa nam javite utiske. Potrebno je oko 21 dan da se usvoje nove navike, eto barem toliko poštovanja zaslužuje svačiji organizam. Nakon tog perioda ćete osetiti po reakciji organzima da vam je jutarnja hidratacija postala veoma važna. Podelićemo i naše vikend kombinacije koje se malo duže prave od ove jednostavne, a isto su namenjene rehidrataciji i dobrom startu dana!
Tu smo da delimo zdrave navike!
Autor: Ivan Market zdravlja